Rok se s rokem sešel, tak se otáčím zpět a cítím opravdu velkou vděčnost, že jsem mohla doprovázet tolik rozmanitých a hlubokých obřadů. V tomto roce jsem byla více než kdy dříve „putovní obřadnicí“. Ozývali se mi pozůstalí, kteří si přáli uspořádat rozloučení na místech jim blízkých, o to více jedinečných. A tak jsem vedla obřad například na vyhlídce kopce Řivnáč, nebo u kostelíka nad řekou Sázavou, v zázemí skautského oddílu, v prostřed lesů Českého Švýcarska, ale také třeba na zahradě jednoho rodinného domu. Děkuji i za práci a obřady v mém milém Lese vzpomínek na Ďáblickém hřbitově ale i prostá rozloučení s uložením urny do rodinného hrobu. Zažila jsem tolik rozdílných a neméně silných rozloučení. Někdy převažoval velký smutek, to když se loučíte s miminkem, nebo mladým člověkem. Bývá pak velmi těžké přinášet naději.. A když jsme chystali rozloučení s mladým výtvarníkem, který zemřel po dlouhé nemoci, obřadní místo se proměnilo v galerii pod širým nebem plnou obrazů, basní a vtipných vzpomínek. Některé obřady jsem provázela hudebně, na můj drahý sundrumm, spolu se zpěvem.. Je tak jiné, vyplnit prostor hudbou a slovem. Opravdu děkuji tomu, kdo vede mé kroky, že jsem došla až sem a děkuji každému pozůstalému, kterého ty jeho zavedou ke mě a dovolí mi být průvodcem na společné cestě jedinečného posledního rozloučení.

Posmrtné vanilkové rohlíčky

Posledním letošním rozloučením bylo vedení jedné moc milé rodiny při uložení popela babičky na její drahé zahradě u řeky Sázavy. Přáli si udělat prosté rozloučení v kruhu rodiny, ale také tomu dát větší přesah, což se může zdát jako zdánlivě neviditelná práce. Mám moc ráda tu jednoduchost a otevřenost se kterou vstupuji na místo rozloučení a společně s pozůstalými pak začínáme tvořit a proměňovat prostor pro obřad. Jako obřadnice vnáším do každého okamžiku jistou posvátnost, která jakoby se snadno mohla vytratit. Držím pak ten prostor pro všechny přítomné jemně, jak jen je třeba.

A když pak rodina sdílela své vzpomínky, že například babička milovala péct cukroví, které pak rozdávala všem příbuzným, všichni se usmívali. To když jsme dostali k ochutnání vanilkové rohlíčky, které pekla ještě sama nebožka.. (Byly uloženy v mrazáku z předešlých Vánoc:)

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.